Sita z blach HARDOX – dobór technologi i gatunku

Witam.

Dziś zajmę się tematyką wyboru gatunku blachy HARDOX oraz metody wykonania sit.

Sita można wykonać z każdego gatunku blachy Hardox, choć praktycznie stosuje się blachy w gatunkach od HARDOX 400 do HARDOX 600.

  • HARDOX 400 (370-430 HB) zalecana jest do materiałów o twardości do 600HB,
  • HARDOX 500 (470-530 HB) – materiały do 750HB,
  • do materiałów twardszych stosuje się sita z bl. HARDOX 600 (560-640HB) – jednak obróbka takich sit jest technologicznie najbardziej wymagającą.

Cykl życia sit nie jest podyktowany jedynie twardością materiału z jakiego zostały wykonane, bardzo duże znaczenie ma też odporność na uszkodzenia dynamiczne (udarność).

Ten parametr decyduje o tak wyjątkowej trwałości blach HARDOX, jest ona o 50-100% bardziej odporna na udarność niż konkurencyjne blachy o takiej samej twardości. Parametry Hardox

Kolejnym etapem doboru sita jest metoda wykonania otworów. Obecnie stosuje się głównie metodę wycinania termicznego (laser, plazma, tlen) oraz wycinania wodą.

Ciecie plazma

Ze względów ekonomicznych częściej stosowane są metody termiczne, jednak w odróżnieniu od cięcia wodą, każda z nich wpływa na pogorszenie parametrów blachy na krawędzi cięcia. Najmniejsze wpływ ma cięcie laserowe, największy zaś cięcie tlenem.

Wybór metody cięcia zależy też od grubości materiału, metodą laserową można ciąć blachę ok. 15mm, plazmą do 30mm. Przy każdej metodzie wielkość strefy wpływu ciepła rośnie wraz ze wzrostem grubości blachy. Wplyw ciepla przy cieciu

Idealną metodą, choć najdroższą, do produkcji sit jest wycinanie strumieniem wody gdyż krawędzie pozostają nienaruszone, jakość cięcia nie jest uzależniona od grubości blachy, a średnice otworów, które można wykonać zaczynają się od 1mm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *